Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στους «16» του Miami Open

featured image

Ιστορική πρόκριση στους «16» του Miami Open εξασφάλισε τις πρώτες πρωϊνές ώρες της Τρίτης (26/3) ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας τενίστας κέρδισε με 6-4 τον Αργεντίνο Λεονάρντο Μάιερ και εκτός από το εισιτήριο για τους «16» έκανε και το πιο σημαντικό βήμα για να βρεθεί στο Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display("div-gpt-ad-1539094805172-0"); });

Επόμενος αντίπαλος του στον δρόμο για τα προημιτελικά θα είναι ο Καναδός Ντένις Σαποβάλοβ (1999). Οι δυο τους έχουν βρεθεί αντίπαλοι δυο φορές και έχουν από μια νίκη μέσα στο 2018. Ο Τσιτσιπάς κέρδισε 2-0 σετ στο Masters του Μόντε Κάρλο ενώ είχε προηγηθεί η νίκη με 3-0 σετ του Σαποβάλοβ στο Australian Open.

???????? @StefTsitsipas gets the W, d. Mayer 6-4 6-4

Up next in R4: @denis_shapo ????#MiamiOpen pic.twitter.com/Hvu5LaZE0g

— Tennis TV (@TennisTV) 26 Μαρτίου 2019

Όποιος προκριθεί από την «μάχη» θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού Τιαφό-Γκοφέν ενώ στα ημιτελικά ίσως να περιμένει ο Ρότζερ Φέντερερ.

«Καθάρισε» τον Λεονάρντο

Στον αγώνα ο Τσιτσιπάς είχε 6 άσους, 20 winners και μόλις 13 αβίαστα λάθη. Παράλληλα πέτυχε από ένα μπρέικ σε κάθε σετ!

Στο 1ο σετ του αγώνα της φάσης των «32» αν και ο Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω με 0-1 έκανε εύκολα το 3-1 και το 4-2. Ο Αργεντίνος όμως ήταν... σκληρό καρύδι και μείωσε αρχικά σε 4-3 και έπειτα σε 5-4 πριν ο Έλληνας κερδίσει με 6-4.

Η «μάχη» συνεχίστηκε και στο επόμενο σετ. Ο Μάιερ είχε συνεχώς το προβάδισμα (0-1, 1-2, 2-3, 3-4) αλλά ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε ξανά σε 4-4 αλλά δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του και έκανε το 6-4.